czwartek, 23 stycznia 2014

Jak określić porowatość włosów?


   Dzięki określeniu porowatości włosów o wiele łatwiej jest dopasować odpowiednią pielęgnację do naszych włosów.
   Włosy wysokoporowate charakteryzują się pobieraniem dużej ilości wody i szybkim wysychaniem. Takie włosy bardzo dobrze reagują na maski proteinowe, które wyrównują ubytki w strukturze włosów. Przy takich włosach sprawdzą się płukanki zakwaszające. Aby sprawdzić jaki rodzaj porowatości posiadamy bierzemy jeden włos i palcami przejeżdżamy po nim od cebulki do końcówki. Test powtarzamy kilka razy wybierając pojedynczy włos z różnych części głowy. Włosy muszą być pozbawione kosmetyków.
Jeżeli włosy skrzypią, wyczuwalne są nierówności, nie możemy gładko przejechać po nich palcami, wtedy mamy do czynienia z włosami wysokoporowatymi.

   Włosy średnioporowate są najłatwiejsze w pielęgnacji, bez trudu możemy je ułożyć. Takim włosom wystarczy regularne dostarczanie protein i humektantów (przeciwdziałają utracie wody). Jeśli przeciągamy palcami po włosach bez problemu, ale wyczuwamy drobne nierówności oznacza to, że mamy włosy średnioporowate. Nie należy za często poddawać włosów wysokiej temperaturze, farbowaniu czy trwałej ondulacji, które mogą spowodować silne rozchylenie łusek co będzie oznaczało zmianę włosów w wysokoporowate.

   Włosy niskoporowate poznamy po braku wyczuwalnych nierówności włosa. Włos w takiej sytuacji gładko przesuwa się między palcami. Ze względu na swoją budowę mogą także źle reagować na maski wysoko proteinowe, charakteryzują się trudnością w ich zmoczeniu oraz długim czasem schnięcia. Są oporne na zabiegi chemiczne np. koloryzacja lub trwała ondulacja ponieważ łuski włosów są zamknięte, a włos jest gładki i lśniący.

   Przy zmianie pielęgnacji możemy wkrótce zauważyć zmianę porowatości np. z wysokoporowatych na srednioporowate. Włosy kręcone z reguły są wysokoporowate, włosy proste, naturalne - nisko lub srednioporowate.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Hej! Każdy komentarz sprawia mi wielką radość . Reklama jest zbędna, ponieważ odwiedzam wszystkich komentujących i obserwujących. :)