poniedziałek, 2 czerwca 2014

Pielęgnacja włosów przetłuszczających się


   O problemie nadmiernie przetłuszczających się włosów można mówić wtedy, gdy wymagają one codziennego mycia tak jak moje.

1. Mycie.
   Bardzo ważne jest to czym będziemy je myć. Często osoby z tym problemem używają mocnych szamponów z sls, bo myślą że inne nie poradzą sobie z tym problemem. Na silne detergenty skóra głowy reaguje jeszcze silniejszym wydzielaniem łoju. Najlepszym rozwiązaniem jest mycie łagodnym szamponem, a nawet odżywką. Oczywiście nie musimy całkowicie rezygnować z szamponów specjalnych, opóźniających przetłuszczanie, ale używajmy ich 1-2 razy w tygodniu.  Często słyszę rady ''mądrych głów'' że gdy przetrzymamy przetłuszczone włosy przez kilka dni, to potem będą dłużej świeże. Oczywiście nie jest to prawda, bo włosy należy myć tak często jak tego potrzebują. Nie możemy też przesadzać i myć włosów dwa razy dziennie, bo co za dużo to nie zdrowo, a włosy przez tak częste mycia mogłyby się osłabić i zniszczyć. 

2. Odżywianie.
   Nakładając odżywki pamiętajmy by robić to jedynie na włosach „od ucha w dół”. Maski możemy nakładać przed myciem na suche lub lekko zwilżone wodą lub odżywką w sprayu włosy (jest to moja ulubiona metoda, włosy po umyciu są bardzo miękkie i nie ma problemu z rozczesaniem).

3. Olejowanie.
   Jest to punkt, którego najbardziej boją się osoby o przetłuszczających się włosach, bo boją się, że ich problem się pogłębi. Wbrew temu co mówi nam logika, niektóre oleje mogą spowolnić przetłuszczanie. Nie warto rezygnować z olejowania. Możemy nakładać je na skórę głowy, na całe włosy lub tylko końcówki. Jeśli dokładnie i delikatnie przeprowadzimy mycie nawet łagodnym szamponem nie będzie mowy o obciążonych włosach czy niedomyciem oleju, a na pewno włosy nie będą mocniej przetłuszczone.

4. Temperatura
   Skalp nie lubi zmian temperatur. Mycie włosów bardzo ciepłą wodą spowoduje większą pracę gruczołów łojowych i włosy szybciej będą się przetłuszczały. Podczas suszenia włosów suszarką używajmy tylko letniego/zimnego nawiewu; gorący strumień powietrza skierowany na skalp przyniesie taki sam efekt jak przy myciu gorącą wodą. Sauna, gorące kąpiele, nie przewiewne nakrycia głowy i ogrzewanie mogą przyspieszyć przetłuszczanie włosów, dlatego należy te czynniki ograniczać do minimum.

5. Inne.
   Godne uwagi są suche szampony, które pozwalają nam przesunąć mycie o jeden dzień, skuteczna może być też woda brzozowa wcierana w skalp lub maski z drożdży (domowe lub sklepowe).  

                 Przepis na domową maskę drożdżową do włosów                                                                      przetłuszczających się.

   1/4 kostki drożdży zalać odrobiną gorącej wody (tylko tyle by drożdże rozpuścić i aby powstała konsystencja śmietany), po przestygnięciu należy dodać 3 łyżki dowolnej maski bądź odżywki i dokładnie wymieszać. Całość nałożyć szczególnie na skalp; na suche włosy, przykryć foliową reklamówką i pozostawić na minimum 30 minut. Po tym czasie dokładnie spłukać letnią wodą i umyć szamponem (można na końce położyć odżywkę na kilka minut i spłukać). Zabieg można powtarzać nawet przed każdym myciem. 


                         

                                                                                                                               buziaki :*

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Hej! Każdy komentarz sprawia mi wielką radość . Reklama jest zbędna, ponieważ odwiedzam wszystkich komentujących i obserwujących. :)