sobota, 24 stycznia 2015

Książkowo o włosie 2. Naturalna wymiana włosów


   Przeglądając mojego bloga zorientowałam się, że wpis z serii Książkowo o włosie pojawił się bardzo dawno temu, więc dzisiaj postanowiłam to trochę nadrobić i obiecałam sobie, że będę posty tego typu publikować systematycznie.   Włosy ułożone są w skórze w tzw. grupy wzrostu po 2-4. W obrębie takiej grupy włosy są w różnych fazach wzrostu, dlatego nie wypadają wszystkie na raz.


   Włos przechodzi w swoim życiu trzy fazy:


* fazę wzrostu, zwaną anagenem

Faza wzrostu trwa zwykle od 2 do 6 lat. Liczba włosów w fazie wzrostu w stosunku do wszystkich włosów na głowie wynosi 80 - 90%

* fazę przejściową, zwaną katagenem

Ta faza jest przejściem od wzrostu do spoczynku. Brodawka włosa wstrzymuje dostawę substancji odżywczych do macierzy. Mieszek włosowy znacznie się kurczy. Faza przejściowa trwa od 2 do 4 tygodni, znajduje się w niej około 1% naszych włosów.
* fazę spoczynku, zwaną telogenem

Włos odłączył się już od brodawki, dolna część brodawki grubieje, przypominając kształtem kolbę, dlatego włosy w fazie spoczynku nazywamy kolbowymi. W fazie spoczynku brodawka i mieszek włosowy odzyskują swój pierwotny kształt i wielkość i podejmują od nowa swoje funkcje. Zaczyna rosnąć nowy włos. Faza spoczynku trwa od 2 do 4 miesięcy, po tym czasie włos kolbowy zostaje wypchnięty przez nowo rosnący albo wypada podczas czesania bądź mycia. W fazie spoczynku znajduje się około 14% włosów.

Ostatni post z serii  ,,Książkowo o włosie"- Anomalie w strukturze włosów KLIK


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Hej! Każdy komentarz sprawia mi wielką radość . Reklama jest zbędna, ponieważ odwiedzam wszystkich komentujących i obserwujących. :)