wtorek, 2 czerwca 2015

Książkowo o wlosie 3. Strefy mieszka włosowego i warstwy włosa.
Włos powstaje w trzech strefach mieszka włosowego:

1. w strefie wzrostu, w której znajduja się keratynocyty wytwarzające tkankę wlosa. Warstwy keratynocytow są wypychane w górę przez ciągle tworzące się nowe komórki.

2. W strefie formowania się włosa, w której okrągłe z początku komórki pod wpływem ciśnienia zmieniają kształt i i tworzą trzy warstwy włosa.

3. W strefie rogowacenia, w której miękkie początkowo białko twardnieje.Warstwy włosa:Osłonka włosa
W strefie formowania, w mieszku włosowym, zewnętrzne komórki rosnącej tkanki włosowej, na skutek panującego tu ciśnienia, sa silnie spłaszczone. Ciągle rosnące następne warstwy komórek wypychają tkankę w gorę, a komórki nasuwają się jedne na drugie. W ten sposób powstaje osłonka włosa, zbudowana z 6-8 ułożonych dachówkowo warstw łusek. Łuski osłonki są połączone z sobą substancją spajającą.
  Łuski są przezroczyste i u Europejczyków bezbarwne. U Azjatów i Afrykanów zawierają pigment. 

Warstwa korowa.
Komorki warstwy korowej też przesuwają się ku górze popychane przez ciągły podział komórek w macierzy i są jakby wożone jedna w drugą, tworząc jednolite włókno. Zależnie od grubości włosa warstwa korowa (w przekroju poprzecznym) zbudowana jest z ze 100-200 komórek.
Warstwa korowa stanowi 80% całego włosa i jest jego najważniejszą częścią. To ona odpowiada za kolor wlosow, ich elastyczność i odporność na zrywanie. W przypadku zabiegow fryzjerskich to tu  przebiegaja wszystkie procesy dające w rezultacie zmianę formy i koloru włosa.

Rdzeń.
W środku wlosa ale tylko w przypadku włosów grubych- cisnienie w strefie formowania jest tak małe, że nie zniekształca komorek powstałych w macierzy. Okrągłe komórki tworzą gąbczastą masę, nazwaną rdzeniem włosa. W przypadku włosów cienkich ciśnienie jest tak duże, że w strefie formowania komorki zostają wrzecionowato spłaszczone, dlatego cienkie włosy nie mają najczesciej rdzenia i składają się tylko z dwóch warstw: oslonki i warswy korowej.
   Rdzeń zwiększa odbicie światla i przyczynia się do intensywniejszego połysku włosów.


powiązane posty:
uszkodzenia i anomalie wlosow
naturalna wymiana włosów

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Hej! Każdy komentarz sprawia mi wielką radość . Reklama jest zbędna, ponieważ odwiedzam wszystkich komentujących i obserwujących. :)