sobota, 8 sierpnia 2015

Dekoloryzacja a rozjaśnianie- czy to to samo?

źródło: hairs.pl


   W sieci i na różnych blogach czytam takie komentarze: ''Żeby nie męczyć włosów rozjaśniaczem, idź do sklepu i kup dekoloryzator''

Czy jest w tych słowach logika? Czy rozumiem wszystkie pojęcia zawarte w tym komentarzu? Czy mam pewność, że osoba która pisze takie dobre rady zna te pojęcia?

Wychodzi na to, że dekoloryzacja jest dla włosów łagodniejsza niż rozjaśnianie. Czy na pewno?


Rozjaśnianie to zmiana koloru włosów prowadząca do otrzymania odcienia jaśniejszego od tego ktory mamy teraz na włosach. Po osiągnięciu wybranego tonu rozjasnienia, splukuje się preparat z włosów i myje szamponem.
   Rozjasniać możemy zarówno włosy naturalne jak i farbowane. Preparat rozjaśniający składa się zazwyczaj z dwóch składników:
  • roztwór wody utlenionej ( 6%, 9%, 12%) czyli inaczej utleniacz lub oksydant
  • środek aktywujący. Występuje przeważnie w postaci lekko niebieskiego proszku (rzadziej w postaci granulatu lub kremu), gdzie barwnik niebieski ma zadanie korygować żółte odcienie powstające w trakcie rozjaśniania
Dekoloryzacja to zabieg polegający na usunięciu z włosów sztucznych barwników. 
   Zabieg wykonuje się przy uzyciu rozjasniaczy proszkowych zmieszanych z oksydantem (6,9 lub 12%)
  
   Czyli jeśli mamy włosy wczesniej juz farbowane- jest to dekoloryzacja, ale nadal rozjasnianie, ponieważ zostały uzyte te same preparaty w obu zabiegach.

Różnica polega na tym, że włosy poddane rozjaśnieniu zostają takie jak ''wyszły'' podczas zabiegu. Natomiast po dekoloryzacji (włosy farbowane) zazwyczaj nakłada się farbę , ktora wyrównuje ewentualne przebarwienia i nadaje włosom odpowiedni odcień- dlatego mowi się że włosy były poddane dekoloryzacji.


   Więc, czy dekoloryzacja jest łagodniejsza dla włosow niz rozjaśnianie? Oczywiście, że nie. Jak ma być, skoro te dwa zabiegi wykonuje się przy uzyciu identycznych środkow? :)

Dla głębszego wyjaśnienia napiszę jeszcze o kąpieli rozjaśniającej. Wykonuje się ją przed farbowaniem w celu wyrownania koloru i w celu lekkiego odbarwienia włosow, oraz po zabiegu farbowania, gdy kolor jest ciemniejszy niż planowany. Przy bardzo dużych odchyleniach koloru poleca się wykonanie dekoloryzacji. 

Przepis na mieszankę przy zastosowaniu kapieli rozjasniającej:
  • jedna miarka rozjaśniacza
  • 30 ml utleniacza 6%
  • 30 ml cieplej wody
  • jedna porcja szamponu
  • 15 ml odżywki lub maski
Jeśli po upływie 30 minut nie uzyska się zakładanego odcienia, procedurę należy powtorzyć.


Mam nadzieję, że Ci którzy nie orientowali się w temacie, zrozumieli cały mechanizm odbarwiania włosów. :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Hej! Każdy komentarz sprawia mi wielką radość . Reklama jest zbędna, ponieważ odwiedzam wszystkich komentujących i obserwujących. :)